13 stærke kandidater til Årets IoT-løsning

Partner spotlight: IoT til forsikrings- og finansydelser
December 2, 2021
Årets IoT-pris 2023
May 11, 2023

Når Nordic IoT Centre 29. september uddeler prisen for Årets IoT-løsning, skal vinderen findes blandt 13 ansøgere med betydeligt samfundsmæssigt potentiale inden for meget forskellige områder.

Kåringen af Årets IoT-løsning sætter fokus på et centralt område i den digitale udvikling af vores samfund og virksomheder: evnen til at skabe eller omforme fysiske objekter til digitale enheder.

Nordic IoT Centre, som står bag prisuddelingen, kan nu gøre status over de ansøgninger, der er kommet ind i år, efter at ansøgningsfristen udløb i slutningen af maj.

Rengøring, miljø, produktivitet og velfærd

13 ansøgninger landede i år på dommerkomiteens bord, og der var stor bredde i de ansøgende virksomheders størrelse og i løsningernes målgruppe og anvendelsesområde. Årets IoT-kandidater kan bl.a. sikre:

  • Mindre tidsforbrug og bedre kvalitet af rengøring
  • Lavere CO2-udledning gennem reduktion af mængden af diesel, der anvendes til busdrift
  • Bedre trivsel, indlæringsevne og produktivitet for medarbejdere og elever gennem forbedret indeklima
  • Mere ro på plejehjem i nattetimer og bedre trivsel for medarbejderne

Gennemtænkte nicheløsninger

”Ansøgningerne til Årets IoT-løsning viser, at der er stort potentiale i at lave specifikke nicheløsninger, der løser en konkret problemstilling, fx genbestilling og lageroptimering, eller vejrstationer specifikt optimeret til landbrug,” udtaler Anders Mynster, leder af Nordic IoT Centre og afdelingsleder i FORCE Technology.

”Samtidig ser vi, at flere løsninger er modne platforme, hvor det er vigtigt at udvikle anvendelsen af data i samarbejde med brugerne,” fortsætter Anders Mynster.

Højere modenhed og større samfundsværdi

Dommerkomiteen vurderede umiddelbart en højere modenhed og større potentielle effekter på samfundet sammenlignet med sidste års ansøgere.

Det har sat dommerkomiteen på en vanskelig opgave frem mod udvælgelsen af tre finalister. Det står således allerede klart, at mange af kandidaterne ligger tæt.

Og kandidaterne er …

De 13 produkter og virksomheder, der dyster om Årets IoT-pris er:

  • Aquatime (intelligent drikkeglas til forebyggelse af dehydrering) – AQUATIME ApS
  • SensEver Alpha (batteri- og vedligeholdelsesfri strømforsyning til sensorer) – TEGnology ApS
  • Driver Coach (optimering af brændstoføkonomi) – Skantech ApS
  • EasySupply SmartButton (lagerstyringskoncept) – Sanistål A/S
  • FarmWeather (abonnementsbaseret vejrstation) – FieldSense A/S
  • IoT Cleaning (softwareløsning til rengøringsplanlægning) – LOMWAS ApS
  • Nemlia (velfærdsteknologi til plejesektoren) – Cibicom A/S
  • PharmaGuard (automatiseret temperaturlogging til farmaindustrien) - Synap IoT ApS
  • RoomAlyzer (måling af indeklima) – IoT Fabrikken ApS
  • Saint Gobain IoT FM-solution (forsynings- og bygningsovervågning) - Saint Gobain
  • ShowMe (monitorering af energiforbrug) – Seluxit A/S
  • Smart Waste Management (intelligent affaldshåndtering) – SWECO Danmark A/S
  • Turismedata.dk (data intelligence til turismeeerhvervet) - NTT DATA Business Solutions A/S

Tre kandidater går i finalen

De tre kandidater til finalen i Årets IoT-pris bliver offentliggjort den 17. august. Herefter besøger dommerkomiteen de tre nominerede virksomheder til en uddybende snak om deres løsninger.


Award_Nordic-IoT-Centre

Vinder 2021

Aguardio digitaliserer badeværelset med IoT-prisen i ryggen